- Nazwa: Dokumentacja budowlano-wykonawcza, projektowo-kosztorysowa budowy przedszkola z oddziałami żłobka w Jaroszowej Woli
- Inwestor: Gmina Prażmów
- Zakres: Projekt budowlany, projekt techniczny, pozwolenie na budowę, kosztorysy, STWiORy
- Adres inwestycji: Jaroszowa Wola
- Dane o budynku: Powierzchnia użytkowa: 2565,8 m2
Rodzaj i kategoria obiektu budowlanego
Przedmiotem zamierzenia jest projekt budynku przedszkola z oddziałami żłobka wraz z projektem wewnętrznej instalacji gazowej oraz z zagospodarowaniem terenu z dodatkową rozbiórką okablowania oświetlenia terenu działki z oprawami. Budynek posiada kategorię IX i XI. Dla budynku zaprojektowano także urządzenia budowlane niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obiektu takie jak:
– instalacja wodociągowa
– instalacja gazowa
– instalacja niskiego napięcia
– instalacja oświetlenia zewnętrznego wraz z oprawami na słupach i słupkach
– kanalizacja telekomunikacyjna dwuotworowa
– instalacja kanalizacji deszczowej wraz z dwoma zbiornikami wód opadowych
– instalacja kanalizacji wraz ze zbiornikiem bezodpływowym na nieczystości ciekłe – zbiornik przeciwpożarowy z punktem poboru wody
– plac postojowy
– ogrodzenie wewnętrzne budynku
– furta na dojściu pożarowym w istniejącym ogrodzeniu
– miejsce przechowywania odpadów stałych (utwardzenie)
– utwardzenia – chodniki i dojścia
Zamierzony sposób użytkowania oraz program użytkowy obiektu budowlanego
Budynek użytkowany będzie wyłącznie jako obiekt przedszkola z odrębnym obszarem oddziałów żłobka. Budynek wydzielony został na trzy części. Oddzielną część żłobka po stronie północnej, część przedszkola od strony południowej i część administracyjną i techniczno – gastronomiczną w części centralnej. Obszar żłobka usytuowany jest wyłącznie na parterze. Komunikacja zaprojektowana została jako osiowa (liniowa) wraz z wertykalną w postaci trzech klatek schodowych. Cechą charakterystyczną budynku są dwa centralne przebicia pionowe, tworzące wewnętrzne tarasy wraz z doświetlem.
Obszar wejściowe (wspólny)
Budynek posiada wspólne wejście do przedszkola i żłobka. W strefie wejściowej umieszczony został przedsionek z recepcją oraz obszar sanitarny dla rodziców. Wejście dla użytkowników zewnętrznych do stref żłobka i przedszkola możliwe jest jedynie przez obszar ochronny (przedsionek).
Obszar oddziałów żłobka
Pomieszczenia szatniowe
Ze względów higieniczno-sanitarnych żłobek wyposażony został w szatnię przelotową (zlokalizowaną przy wejściu) oraz wózkownię z bezpośrednim wejściem z szatni. Rozwiązanie funkcjonalne pozwala na zachowanie w strefach żłobka wyłącznie obszarów czystych.
Sale zajęć
Obszar żłobka złożony został z dwóch oddziałów po 16 dzieci na oddział. Każda sala zaprojektowana została jako niezależna, przeznaczona dla 2 wychowawców na salę, posiadająca strefy leżakowania i zabaw i jadalną. Sale wyposażone zostały we wspólne sanitariaty z pomieszczeniem dezynfekcji nocników.
Pomieszczenia dodatkowe
W żłobku zaprojektowano pomieszczenia socjalne, sanitariaty i dodatkowe – porządkowe oraz magazynowe. Żłobek połączony został z korytarzem technicznym komunikującym oddziały z kuchnią.
Piony komunikacyjne
Obszar żłobka posiada dodatkowo klatkę schodową umożliwiającą ewakuację przelotową i komunikację z przedszkolem.
Dodatkowe wejście
Część żłobka posiada dodatkowe wejście na zamknięty teren budynku (plac zabaw dla żłobka). Wejście używane jest wyłącznie w czasie sporadycznych wyjść na plac zabaw. W opisywanej części budynku przewidziano 4 osoby dorosłe będące stałymi użytkownikami żłobka.
Obszar oddziałów przedszkola
Pomieszczenia szatniowe
Ze względów higieniczno-sanitarnych przedszkole wyposażone zostało w szatnię przelotową (zlokalizowaną przy wejściu). Rozwiązanie funkcjonalne pozwala na zachowanie w strefie przedszkola obszarów czystych.
Sale zajęć
Obszar przedszkola złożony został z sześciu oddziałów po 25 dzieci na oddział. Każda sala zaprojektowana została jako niezależna, posiadająca strefy leżakowania i zabaw oraz nauki. Sale wyposażone zostały we wspólne oraz oddzielne toalety w zależności od sali. Dodatkowo przedszkole posiada dużą salę zajęć, przeznaczoną do użytku uzupełniającego takiego jak: imprezy okolicznościowe lub zajęcia ruchowe. Sala została wyposażona w osobne sanitariaty i dodatkową szatnię. Pomieszczenie posiada trzy wejścia ze względów bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Jadalnia
Obszar jadalniany przeznaczony do spożywania posiłków przez dzieci przedszkolne. Obszar połączony został z zapleczem sanitarnym dla dzieci. Jadalnia posiada dodatkowe wejście zewnętrzne. Zaplecze sanitarne umożliwia użytkowanie dzieciom bawiącym się na placu zabaw.
Pomieszczenia specjalistyczne
Na trzeciej kondygnacji zaprojektowane zostały gabinety specjalistów – gab. pielęgniarski, gab. psychologa, gab. pedagoga, gab. logopedy.
Pomieszczenia dodatkowe
W przedszkolu na każdej kondygnacji zaprojektowano pomieszczenia socjalno-szatniowe, sanitariaty pracownicze, toalety ogólnodostępne, pomieszczenia porządkowe i magazyny podręczne. Na kondygnacji drugiej zlokalizowano magazyn główny. Na każdej kondygnacji utworzone zostały dodatkowe poczekalnie.
Piony komunikacyjne
Obszar przedszkola posiada dwie klatki schodowe – jedną umożliwiającą ewakuację oraz stanowiącą główny trzon komunikacji pionowej dla dzieci w przedszkolu (klatka czysta) oraz drugą techniczną, wraz z windą, przeznaczoną do sporadycznego użytkowania przez rodziców lub personel przedszkola (centralna) (klatka brudna).
W części przedszkola przewidziano stały pobyt 10 osób – kadry nauczycielsko – specjalistycznej. 2.4. Obszar administracyjno – techniczny
Kuchnia
Obszar wydzielony, stanowiący zaplecze gastronomiczne budynku przedszkola, w skład którego wchodzą pomieszczenia przygotowywania posiłków, zmywalnie, pomieszczenia magazynowe, porządkowe, socjalne oraz wewnętrzna komunikacja. W części kuchennej zaprojektowano dodatkowe wyjście techniczne z pom. chwilowych odpadów. W części gastronomicznej przewidziano stały pobyt 3 osób.
Obszar techniczny budynku
Obszar stanowiący część techniczno-technologiczną, zawierający kotłownię, hydrofornię, pomieszczenie rozdzielni elektrycznej wraz z przyłączem oraz główne szachty w postaci pionów wentylacyjnych, kominowych i sieci elektrycznej. Część wymienionych pomieszczeń posiada osobne wejścia zewnętrzne.
Administracja
Na kondygnacji drugiej zaprojektowana została część administracyjna przedszkola z pomieszczeniem dyrekcji, sekretariatem i pokojem wicedyrektora (lub innym dodatkowym). Obszar posiada dodatkowo pomieszczeni archiwum oraz pomieszczenia porządkowe i magazynowe. Część administracyjna przewiduje użytkowanie 3-4 osób.
Układ przestrzenny oraz forma architektoniczna obiektu budowlanego Forma
Budynek przedszkola z oddziałami żłobka zaprojektowany został na planie prostokąta, w prostej formie prostopadłościanu. Budynek posiada dwa wewnętrzne tarasy, tworzące obszary atrialne w części północnej i południowej. Ze względu na obszar lokalizacji i wysokość budynku, forma zaprojektowana została bez zdobień i dodatkowych elementów architektoniczno-estetycznych. Zabieg ten pozwolił na łagodniejsze wpisanie bryły w naturalne otoczenie.
Obiekt posiada podcień w części wejściowej budynku, służący do ochrony przed deszczem i wiatrem osób wychodzących z przedszkola.
W budynku zaprojektowano jednakowe, nieotwierane okna – witryny, tworzące uspokajający rytm elewacji, o wymiarach w ościeżach równych 90x227cm.
Wysokość budynku dostosowana została do wymogów MPZP i przewidziana na trzy kondygnacje – 11,975m.
Obiekt posiada ściany elewacyjne w formie attyki zabezpieczającej dach.
Wykończenie
Ze względu na chęć jak najmniejszej ingerencji w otoczenie oraz lokalizację budynku w obszarach przyrodniczych chronionych, wykończenie obiektu zaprojektowane zostało w sposób nawiązujący do otaczającego go terenu leśnego.
Materiał elewacyjny
W zastosowanej elewacji wentylowanej, jako materiał okrywowy użyto:
- płyt elewacyjnych lamelowych, kompozytowych, RAL 8001 (złocisty brąz)
- płyt elewacyjnych kompozytowych, RAL 3020, 5024, 1018. Uwaga: płyty zaprojektowano o klasyfikacji NRO.