Konkurs na opracowanie projektu pomnika upamiętniającego Bohaterów II wojny światowej w Choroszczy
  • Nazwa: Konkurs na opracowanie projektu pomnika upamiętniającego Bohaterów II wojny światowej w Choroszczy
  • Inwestor: Urząd Miejski w Choroszczy
  • Zakres: Projekt konkursowy, Projekt wykonawczy
  • Adres inwestycji: Choroszcz, Plac Brodowicza
  • Dane o obiekcie: Wysokość ok. 3 m
  • Nagroda: I miejsce
  • Data: 2019

Projekt pomnika bohaterów II Wojny Światowej – poległych, walczących i tych, którzy we wszelki sposób przyczynili się do stawienia oporu niemieckiej i radzieckiej armii, zaprojektowany został w celu upamiętnienia polskiego cierpienia i męstwa, jak również w szczególności oddania hołdu społeczności choroskiej.

Pomnik zaprojektowano jako dwie formy geometryczne. Forma pierwsza (wewnętrzna) stanowi rdzeń – jest to jasna, surowa ściana o wymiarach 420x286x50 cm. Forma zewnętrzna stanowi ciemno-szarą popękaną skorupę, nałożoną na wewnętrzny rdzeń. Symbolizuje ona żal i męczeństwo. Jednak po chwili uwagi ukazuje spękania, które odkrywają wewnętrzną, jasną, czystą część monumentu – symbolizującą odwagę, męstwo i siłę. Jest to mosiężna tablica, zaprojektowana w formie geometrycznego uproszczenia mapy geograficznej Rzeczypospolitej Polskiej. Pomnik, niczym cierpiące, umęczone ciało przedstawia wewnątrz gorąco bijące serce. Głównym elementem na pomniku jest tablica pamiątkowa z tekstem upamiętniającym bohaterów II Wojny Światowej. Zewnętrzna warstwa pomnika, wykonana została z płyt betonowych, zaprojektowanych jako ultrawysokowartościowy beton typu UHPC.

Prezentowane poniżej zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.choroszcz.pl/, gdzie odsyłamy aby obejrzeć je w pełnej rozdzielczości.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
Przewiń na górę